Da biste u potpunosti bili zadovoljni ovim aparatom, uvijek treba mjeriti težinu pod istim okolnostima: • Uvijek se vagajte bosonogi. Stopala moraju biti suha i pravilno postavljena na elektrode. Imajte u vidu da previše zadebljane kože na stopalima može utjecati na mjerenje. • Po mogućnosti, jednom sedmično, odmah nakon buđenja, • 1/4 časa nakon buđenja, kako bi se voda u tijelu distribuirala u donje udove. Važno je osigurati da ne postoji nikakav kontakt između nogu (butine, koljena, listovi) ili između stopala. Po potrebi, postavite papir između nogu.
Ovo zavisi od tipa aparata koji koristite: - Dijagnostička vaga: rezultati mjerenja neće biti tačni. - Druge osobne vage: nema uticaja na rezultate mjerenja.
Uvijek držite vagu u ravnom položaju i ne stavljajte nikakve predmete na njenu površinu. Ako vagu nećete koristiti tokom dužeg vremenskog perioda, izvadite baterije.
Ako se vaga drži u vertikalnoj poziciji s jednom ili više nožica u zraku ili ako na njoj držite predmete, prvo mjerenje će biti pogrešno. Nakon vaganja možete vidjeti poruku "ERR" i čuti dugački zvučni signal. Morat ćete se ponovo izvagati.
Preporučujemo da uvijek koristite nove alkalne baterije (LR03 baterije) i nikada ne koristite cink-ugljenične baterije (R03 baterije) ili punjive baterije (HR03 baterije). Prilikom punjenja baterija, uvijek zamijenite sve baterije novim alkalnim baterijama. Ovo se ne odnosi na vage koje se napajaju CR2032 dugmastim baterijama ili litijumskim baterijama.
Normalno je da se pojavljuje poruka „8888" kada se postave baterije. Proizvod je sada u fazi prvog pokretanja. Postavite ga na ravnu površinu i sačekajte da nestane poruka. Ako pomjerite vagu ili stanete na nju dok se prikazuje poruka „8888", ponovo ćete započeti proces prvog pokretanja. Prvo pokretanje traje od 5 do 30 sekundi.
Vaga je uočila nepravilnost tokom mjerenja težine i rekalibracije. Trebate sići sa vage i sačekate da se prikaže „0.0" prije nego što ponovo stanete na vagu.
Virtualna tastatura se aktivira tek nakon završetka vaganja. Trebate se pridržavati sljedećih pravila: • Siđite sa vage nakon vaganja, • Vaga mora ostati na podu dok dodirujete tipke, • Dodirujte tipke samo jednim prstom, • Tipke dodirujte isključivo prstom (ne koristite predmete).
Da, dijagnostička vaga mjeri čistu tjelesnu masu i oduzima je od ukupne tjelesne mase. Na ovaj način ona pokazuje udio tjelesne masnoće, bez obzira na to gdje se salo nalazi.
Tokom kalibracije osobne vage koja se vrši u proizvodnom procesu, moglo je doći do manjih varijacija među vagama. Ove varijacije mogu uzrokovati manje razlike u rezultatima mjerenja dvije različite vage.
BMI je međunarodni indeks koji je 1997. godine utvrdila Svjetska zdravstvena organizacija. BMI ukazuje na vaš nivo korpulencije i prateći rizik od pojave prekomjerne težine. Mjeri se na sljedeći način:
BMI je indeks općenitog karaktera i nije detaljno personaliziran. Ne određuje vrijednost masne niti mišićne mase.
Naše vage koriste bioelektričnu impedanciju, poznatu i kao bioimpedancija.
Sinusoidna struja niskog intenziteta šalje se kroz vaše tijelo i lako prolazi kroz tkiva bogata vodom (mršava masa: mišići, koža ...), dok s druge strane nailazi na više otpora kod tkiva siromašnih vodom (masna masa).
Tako dobivena vrijednost otpora, zajedno s jednačinama koje uzimaju u obzir vaš profil, omogućava nam izračunavanje vaše mršave mase.
Masna masa se dobiva oduzimanjem mršave mase od vaše ukupne težine.